You are currently viewing Wyjazd do Arboretum w ROGOWIE
Wyjazd do Arboretum w ROGOWIE

21.05.2022 r. Skierniewickie Amazonki odwiedziły Arboretum w Rogowie.
Wyjazd odbył się w ramach projektu ,,Ochrona i promocja zdrowia” współfinansowany przez Urząd Miasta Skierniewice jako jeden ze sposobów rehabilitacji psychicznej.
Arboretum to obszar na którym znajduje się olbrzymia kolekcja drzew i krzewów, leśne powierzchnie doświadczalne, fragmenty naturalnego lasu oraz alpinarium. Arboretum w Rogowie jest placówką badawczą SGGW, prowadzi się tutaj badania naukowe i kolekcjonuje rośliny z całego świata.
Zostało założone na terenie leśnym w 1923 r . przez prof. Edwarda Chodzickiego i obecnie zajmuje ponad 53 ha i ma charakter parku leśnego.
Alejkami parku oprowadzała Amazonki pani przewodnik, która zapoznała nas z historią powstania Arboretum, pokazała ciekawe zbiory roślin i opowiedziała o nich wiele ciekawostek.
Największy dział Arboretum z najbogatszą i najciekawszą ilością roślin z różnych części świata zajmuje kolekcja drzew i krzewów w tym roślinność z Chin. Znajduje się tutaj największy zbiór klonów. Można zobaczyć ,, Aleję klonów palmowych”, klon chiński, cukrowy, strzępiasty.
Ogród w Rogowie słynie z wyjątkowej kolekcji azalii i różaneczników, które teraz możemy podziwiać ponieważ maj jest miesiącem kwitnienia tych roślin.
Na obszarze ogrodu znajduje się też ,,drzewo piernikowe”, żywotnik olbrzymi, ostrokrzew amerykański , jodła koreańska, kardiokrynum olbrzymie oraz bardzo ciekawa roślina cytryniec chiński. Owoce tej rośliny nazywane ,,owocami pięciu smaków” są popularną rośliną leczniczą. Na terenie ogrodu rosną również diaglezje zielone posadzone przez założyciela Arboretum i które obecnie są najwyższymi drzewami w okolicy Rogowa.
Ulubione miejsce wielu zwiedzających to alpinarium. Jest to miejsce ze sztucznie utworzonymi skalniakami, oczkami wodnymi strumykami i stawem wodnym z wysepką. Znajduje się tutaj kolekcja ponad 400 gatunków i odmian roślin górskich z różnych części świata .Poza roślinami górskimi możemy zobaczyć Dział Flory Polskiej z ponad 80 gatunkami polskich roślin prawnie chronionych i zagrożonych wyginięciem.
Przy Arboretum w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym mieści się Muzeum Lasu i Drewna, które zwiedza się z pomocą audioprzewodnika.
Są tu spreparowane okazy ptaków i ssaków z różnych obszarów Polski. Ponadto można obejrzeć:

  • zbiór szyszek z całego świata
  • kolekcję owadów polskich i tropikalnych
  • kolekcję jaj i gniazd ptasich
  • kolekcję nietoperzy
  • ksylotekę czyli zbiór różnych gatunków i rodzajów drewna.
  • kości zwierząt i poroża.

Na terenie Arboretum znajduje się również sklep w którym można zakupić sadzonki roślin.
Spacer po pięknym ogrodzie pełnym kolorowych kwiatów, oryginalnych drzew, krzewów i roślin sprawił , że wracamy w pełni zrelaksowane , uśmiechnięte i zadowolone. Wspólny wyjazd dostarczył nam mnóstwo wrażeń i zapewnił odpoczynek.