You are currently viewing W Miejskiej Kniei’
W Miejskiej Kniei’

W dniu 02.07.2022r Amazonki ze Skierniewickiego Stowarzyszenia brały udział w całodziennych warsztatach z ziołolecznictwa , które odbyły się w Makowie w ,,W Miejskiej Kniei’’.
Warsztaty pt.,,Mini kurs zielarstwa tradycyjnego’’ przeprowadziła Pani Katarzyna Miłochna Mikulska.
Pani Katarzyna to zielarka, człowiek lasu, właścicielka firmy ,,W Miejskiej Kniei’’, prowadzi kursy z zakresu zielarstwa, zdrowego odżywiania i wraz z mamą Ireną pokazuje jak w codziennym życiu wykorzystać dary natury. Pani Kasia podczas spotkania z Amazonkami omówiła substancje czynne znajdujące się w roślinach leczniczych oraz postaci leku ziołowego w zielarstwie.
Zioła to rośliny wykorzystywane od dawnych czasów, wykorzystywano je w kuchni do przygotowywania potraw , w leczeniu różnych chorób, w kosmetyce. Każdy z nas miał kontakt z ziołami, ponieważ większość z nich to pospolite chwasty. Można je spotkać w lesie, na łące, czy ogrodzie.
Rośliny zawierają substancje odżywcze oraz lecznicze. Do substancji leczniczych zaliczamy:
-alkaloidy np. kofeina w herbacie i kawie ( działają pobudzająco i orzeźwiająco)
-antranoidy ( mają działanie przeczyszczające np. aloes, kora kruszyny )
-flawonoidy ( nadają barwę roślinom , działają przeciwzapalnie, oczyszczająco i przeciwutleniająco)
-garbniki ( występują w drzewie, w korzeniach, kłączach i korze)
-olejki eteryczne ( stosowane jako przyprawy, woreczki zapachowe, olejki do masażu)
-saponiny, śluzy, kwasy organiczne i wiele innych.
Pani Katarzyna omówiła również składniki znajdujące się w roślinach, które mają działanie odżywcze i są nieodzowne w naszym pożywieniu. Są to białka, cukry, tłuszcze, witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, żelazo oraz wapń.
Rośliny lecznicze w zielarstwie tradycyjnym wykorzystywane są do sporządzania leków ziołowych. Przygotowujemy je w postaci naparów, odwarów, nalewek, soków, syropów czy mieszanek ziołowych.
Podczas warsztatów z Panią Katarzyną Amazonki mogły spróbować zdrowej kawy z buraka cukrowego, cykorii i chmielu oraz smacznej herbatki z czeremchy. Pani Kasia wspólnie z mamą Ireną przygotowały ognisko i pyszne kiełbaski z grilla . Pani Irena ( miłośniczka gotowania i zdrowej kuchni) pomogła nam przy wyrabianiu i pieczeniu pizzy. Spotkanie z paniami zielarkami zakończyło się degustacją pizzy.
Całodzienne warsztaty z ziołolecznictwa odbyły się w ramach projektu ,,Ochrona i promocja zdrowia’’ jako jedna z form rehabilitacji psychicznej i zostały współfinansowane przez Urząd Miasta Skierniewice.
Sprzyjająca pogoda, wspaniała atmosfera, cisza i spokój leśnego zakątka ,,Miejskiej Kniei,, pozwoliły Amazonkom wspólnie spędzić miły czas na łonie przyrody.