W dniu 06.07.2022 r. o godz.16:00 odbyło się drugie spotkanie z Panią dietetyk Anną Rogulską. Spotkania z Panią doktor odbywają się w ramach projektu ,, Ochrona i promocja zdrowia” i są współfinansowane przez Urząd Miasta Skierniewice.
Pani Anna Rogulska zajmuje się dietetyką onkologiczną, jest specjalistą żywienia klinicznego, współpracuje ze Specjalistycznym Szpitalem Onkologicznym Nu- Med w Tomaszowie Mazowieckim, fundacją Nu- Med oraz Kliniką Lewandowicz w Łodzi.
Pani dietetyk przedstawiła bardzo ciekawy i interesujący wykład pt.,, Hormonoterapia a masa ciała”. Podczas prelekcji omówiła co to jest hormonoterapia i jak działa, skutki uboczne oraz jakie należy wdrożyć żywienie w trakcie leczenia.
Hormonoterapia inaczej terapia hormonalna to metoda leczenia nowotworów hormonozależnych i jest stosowana np. w przypadku raka piersi, raka jajnika, raka prostaty, nowotworów tarczycy. Wpływa hamująco na wzrost nowotworów hormonozależnych, które wolniej wzrastają lub rozwijają się. Jest mniej toksyczna niż chemioterapia i daje mniej skutków ubocznych leczenia, jest terapią niskotoksyczną.
Większość działań niepożądanych, które mogą wystąpić w trakcie leczenia ustępuje po zakończonej terapii. W czasie leczenia może dojść do wzrostu masy ciała. Nadwaga i otyłość zmniejszają skuteczność terapii, należy zwiększyć dawki przyjmowanych leków, nadmierna masa ciała przyczynia się też do wzrostu wystąpienia przerzutów i nawrotu choroby. Należy wtedy wykonać odpowiednie badania, które pozwolą ustalić przyczyny tycia oraz uwzględniając przyczyny powstania otyłości wdrożyć odpowiednią dietę. Dieta musi być modyfikowana pod kątem występujących innych chorób a ponieważ choroby wywodzą się ze stanu zapalnego to zastosowanie będzie miała dieta przeciwzapalna. Podstawą diety są produkty jak najmniej przetworzone, tzn., że kupujemy produkty spożywcze ( ryby, mięso, warzywa, owoce) i przygotowujemy posiłki od podstaw. W diecie eliminujemy do minimum słodycze, gotowe sosy i zupy w proszku, kostki rosołowe, gotowe dania śniadaniowe i obiadowe. Dieta przeciwzapalna zbliżona jest do diety śródziemnomorskiej.
Jemy: pełnoziarniste zboża, warzywa i owoce, rośliny strączkowe, ryby, stosujemy suplementację kwasów Omega-3(EPA i DHA) które działają przeciwzapalnie. Do produktów przeciwzapalnych należą: owoce cytrusowe, jagodowe, zielone warzywa liściaste, warzywa pomarańczowe, rośliny strączkowe, tłuszcze pochodzenia roślinnego, kasze( gryczana, jaglana, ryż brązowy) płatki owsiane górskie. Do produktów niezalecanych w diecie należą: alkohol, cukier, tłuszcze trans, potrawy smażone, grillowane, nadmiar soli kuchennej oraz mięso zwłaszcza czerwone. Jedzmy różnorodne, naturalne, wartościowe i dobrej jakości produkty spożywcze, sezonowe owoce i warzywa, kiszonki,, stosujmy zioła i przyprawy. Nie należy zapominać o przyjmowaniu płynów- 30 ml/ kg masy ciała ( woda mineralna, herbaty owocowe, herbata zielona, biała – bez dodatku cukru). Powinniśmy też zadbać o wypoczynek, regenerację i sen.
Spotkanie z dietetykiem cz. 2