You are currently viewing TURNUS INTEGRACYJNO-SZKOLENIOWY KRYNICA MORSKA
TURNUS INTEGRACYJNO-SZKOLENIOWY KRYNICA MORSKA

Skierniewickie Amazonki w dniach 15.05.-22.05.23 r. przebywały w Krynicy Morskiej na turnusie integracyjno- szkoleniowym. Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie Łódzki Klub Amazonka a udział naszych koleżanek odbył się w ramach projektu,, Ochrona i promocja zdrowia” i został dofinansowany przez Urząd Miasta Skierniewice. Podczas pobytu koleżanki uczestniczyły w szkoleniu wolontariuszek, które przygotowała i przeprowadziła psycholog mgr Ewa Witkowska. Tematem wykładów były ,, Współczesne problemy i trudne wyzwania- rodzina i społeczeństwo”. W pierwszym dniu szkolenia Pani psycholog poruszyła zagadnienia dotyczące toksycznej rodziny, traumy rozwojowej, omówiła otyłość u dzieci i młodzieży oraz opowiedziała o skutkach uzależnienia od internetu i ekranu.
Toksyczna rodzina to taka w której występują szkodliwe zachowania, gdzie brak jest szacunku i poszanowania dla indywidualności członków, gdzie istnieje przemoc domowa, emocjonalne uzależnienie, ośmieszanie, poniżanie, szantaż emocjonalny, brak jest dbałości o rozwój intelektualny i fizyczny. To jak traktujemy dzieci ma ogromny wpływ na ich dalsze życie. Aby dziecko czuło się bezpieczne i kochane potrzebna jest bliskość w rodzinie, cierpliwość, mądre wymagania oraz wyraźnie stawiane granicę.
W drugim dniu szkolenia wolontariuszki zapoznały się z problemem hejtu. Pani psycholog omówiła czym jest hejt, postacie hejtu w Prawie Polskim oraz komu i gdzie można zgłaszać hejt. Ponadto przedstawiona została tematyka dotycząca równowagi w życiu prywatnym i zawodowym, lojalność wobec siebie, trudne rozmowy, jak i o czym rozmawiać z ciężko chorym.
Po wykładach uczestniczki szkolenia miały czas i okazję aby lepiej poznać uroki Krynicy Morskiej i okolicy. Korzystając ze sprzyjającej pogody podziwiały widoki na Bałtyk i Zalew Wiślany ze szczytu Wielbłądziego Garbu- najwyższej wydmy na Mierzi Wiślanej , były na przekopie Mierzei Wiślanej, popłynęły w rejs statkiem do Fromborka zwanego Grodem Kopernika. Miały możliwość zwiedzania z przewodnikiem Katedry oraz wysłuchały koncertu organowego w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP. Były również na wycieczce rowerowej w miejscowości Piaski oraz na wieży widokowej Góra Pirat wybudowanej na wydmie , która znajduje się w połowie drogi między Krynicą Morską a Piaskami. Na zakończenie wyjazdu Amazonki zrobiły wspólne, pamiątkowe zdjęcie na słonecznej plaży, a wieczorem bawiły się i biesiadowały przy ognisku i grillu. Składamy serdeczne podziękowania dla Prezes Ewy Maciejewskiej za organizację i super atrakcje, Pani psycholog za profesjonalizm i bardzo pouczające wykłady, koleżankom z Łódzkiego Stowarzyszenia za wspólną integrację, zabawę i miłe chwile spędzone razem.