28.04.2022 r. w siedzibie Stowarzyszenia odbyło I spotkanie z cyklu czterech z dietetykiem klinicznym, specjalistą żywienia klinicznego Panią dr Anną Rogulską. Pani doktor specjalizuje się w leczeniu dietetycznym pacjentów leczonych onkologicznie oraz w niedożywieniu.
Tematem wykładu była ,,Dieta antyrakowa jako profilaktyka”.
Pani doktor przekazała nam ważne wskazówki żywieniowe dotyczące diety w okresie choroby, żywienie w trakcie leczenia onkologicznego oraz jak zapobiegać chorobie nowotworowej.
Nasze zdrowie ściśle wiąże się z naszym odżywianiem. Prawidłowe odżywianie może stanowić działanie profilaktyczne chorób nowotworowych. Odpowiednio dobrana dieta to również ważny element w leczeniu chorób nowotworowych. Zdrowe odżywianie zapobiega wyniszczeniu organizmu oraz wspiera układ odpornościowy w walce z chorobą.
Antynowotworowy plan żywieniowy to prawidłowo zbilansowana dieta. Talerz Zdrowia zastąpił Piramidę Zdrowego Żywienia i pokazuje nam produkty, które powinniśmy spożywać w naszej codziennej diecie:
– warzywa i owoce sezonowe ok.400 g. dziennie
– węglowodany z mąki pełnoziarnistej ,produkty zbożowe
– białko(mleko napoje roślinne tofu ,soja, ciecierzyca , fasola, soczewica)
– zdrowe tłuszcze : oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, oleje które zawierają kwasy Omega
– pijemy odpowiednią ilość płynów ( 30 ml/kg masy ciała)
Zalecana jest suplementacja Vit D, którą osoby zdrowe odstawiają w kwietniu, natomiast chorzy stosują przez cały rok w dawce określonej przez lekarza po wykonaniu badania poziomu w organizmie.
Zażywamy kwasy Omega 3, które mają działanie antyrakowe i przeciwzapalne.
Pamiętamy o odpowiedniej ilości snu ,o relaksie i o utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
I spotkanie z dietetykiem