You are currently viewing DIETETYK – KOLEJNE SPOTKANIE
hdr
DIETETYK – KOLEJNE SPOTKANIE

W dniu 5 października w Skierniewickim Stowarzyszeniu ,, Amazonka” odbyła się kolejna z cyklu zaplanowanych spotkań prelekcja Pani dr Anny Rogulskiej- dietetyka klinicznego, onkologicznego, wykładowcy i szkoleniowca. Spotkanie odbyło się w ramach projektu,, Promocja i ochrona zdrowia ” współfinansowanego przez Urząd Miasta Skierniewice. Pani doktor przedstawiła niezwykle interesujący temat,, RZS- reumatoidalne zapalenie stawów – czyli jak dietą wspomóc stawy” w którym omówiła objawy i diagnostykę, co nas powinno szczególnie zaniepokoić oraz jaką dietą wspomóc nasz organizm.
RZS- to przewlekła choroba zapalna, która atakuje stawy i inne narządy. Najczęściej rozwija się powoli i może przez długi czas pozostać niezdiagnozowana. Dotyka coraz częściej młode osoby, zachorować można w każdym wieku, nieleczona prowadzi do powikłań, zniszczenia stawów , do trwałego inwalidztwa. Jest to choroba układowa, która atakuje także inne części ciała nie tylko stawy. Może być przyczyną osteoporozy, choroby nerek, serca , naczyń , układu pokarmowego, powoduje niedokrwistość a także nowotwory. Objawy RZS to ból i obrzęk stawów, poranna sztywność, silne zmęczenie, pojawienie się guzków reumatoidalnych, zniekształcenie czy ograniczenie ruchomości stawów. Oprócz leczenia lekami ważna jest również zmiana diety oraz naszego trybu życia. Nasza dieta powinna być bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego . Najlepsza jest dieta śródziemnomorska, która jest dietą przeciwzapalną. W naszym jadłospisie powinny się znaleźć ryby, oliwa z oliwek, warzywa, owoce, zboża, rośliny strączkowe. Ważna jest suplementacja kwasami Omega-3, które zapobiegają występowanie RZS, łagodzą ból oraz skracają czas porannej sztywności. W naszej diecie nie eliminujemy produktów mlecznych. Są one bowiem źródłem wapnia, Vit.D, probiotyków oraz cennych aminokwasów, nie może również zabraknąć błonnika, którego zalecane spożycie wynosi 25-30 g/ dobę. Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe wykazują także kurkuma, cynamon, hibiscus, dzika róża, imbir lekarski, brzoza biała, wierzba.
Pani doktor podczas spotkania przekazała nam wiele cennych informacji oraz ważnych wskazówek o zdrowym odżywianiu oraz co możemy zmienić aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.