You are currently viewing Darłowo i okolica
Darłowo i okolica

Podczas pobytu w Ośrodku Piramida 1 w Darłowie Amazonki po zabiegach rehabilitacyjnych wolny czas spędzały na zwiedzaniu Darłowa i okolicy, korzystały z uroków i atrakcji Darłówka.
Pierwszą atrakcją, która dostarczyła wspaniałych wrażeń był rejs statkiem wycieczkowym Król Eryk I. Przy pięknej pogodzie statek stylizowany na starodawny galeon wypłynął w głąb morza na rejs trwający 40 min.
Następny dzień pobytu to zwiedzanie Darłowa. Po mieście oprowadzała Amazonki Pani Krystyna Różańska. Pani przewodnik pokazała najpiękniejsze zabytki i opowiedziała o ich historii. Darłowo jest położone na polskim wybrzeżu w województwie zachodniopomorskim przy ujściu do Bałtyku rzeki Wieprzy. Ma bogatą i długą historię.
Najbardziej znanym zabytkiem Darłowa jest Zamek Książąt Pomorskich w którym urodził się i spędził ostatnie 10 lat swojego życia król Eryk I.W środku zamku znajdują się : sala rycerska, dawna sypialnia , komnaty pełne pięknych zbiorów i pamiątek. Można zobaczyć wystawy, zabytkowe meble, narzędzia tortur, obrazy, portrety książąt pomorskich związanych z miastem i zamkiem.
W Darłowie znajduje się XIV- wieczny Kościół Mariacki w którym w sarkofagu przechowywane są szczątki króla Eryka I. Ciekawym miejscem jest także Rynek z zabytkową fontanną- Pomnik Rybaka.
Pani Krystyna pokazała również wykonaną z brązu ławeczkę Leopolda Tyrmanda, która powstała z jej inicjatywy w 2019 r. jako podziękowanie za rozsławienie Darłowa w świecie. Leopold Tyrmand to m. innymi autor dramatu ,,Siedem dalekich rejsów” ,którego akcja dzieje się w Darłowie. Pani Krystyna oprócz informacji historycznych opowiedziała wiele anegdot i ciekawostek o zwiedzanych miejscach.
Następną wycieczką był wyjazd do Jarosławca do Muzeum Bursztynu. Jest to wyjątkowe miejsce, które przedstawia historię powstania bursztynu. Dzieli się na 3 główne wystawy: Bursztynowy Las, Kopalnia gdzie dowiadujemy się o złożach i wydobyciu bursztynu, Inkluzje- flora i fauna przed 40 milionów lat zamknięta w bursztynie.
Ostatni wyjazd to zwiedzanie skansenu ,,Stary Młyn”. W Naćmierzu w gminie Postomino znajduje się muzeum w którym zgromadzone zostały przedmioty związane z historią młynarstwa oraz regionalne pamiątki z życia codziennego dawnych mieszkańców. Po pomieszczeniach muzeum oprowadza przewodnik i kustosz pan Roman Zawada. W bardzo ciekawy sposób opowiedział o urządzeniach młynarskich , które są w muzeum i pokazał cały cykl produkcyjny jak z ziaren zboża produkowano mąkę i kaszę. W muzeum znajdują się również ciekawe przedmioty użytku codziennego : stare radia żelazka ,zegary, dokumenty, księgi w tym Biblia która ma 300 lat.
Oprócz wycieczek Amazonki brały udział w zorganizowanym przez Ośrodek grillu i wspólnej biesiadzie. Wolny czas spędzały na spacerach po plaży ,uliczkach Darłówka oraz spacerowały kładką widokowo – przyrodniczą zbudowaną ponad wydmami z pięknym widokiem na plażę i morze.
Piękna pogoda, dużo atrakcji ,serdeczna atmosfera to wszystko sprawiło że wyjazd ten będziemy długo pamiętać i pozostaną nam miłe wspomnienia.