You are currently viewing WYPRAWA KRAJOZNAWCZA
WYPRAWA KRAJOZNAWCZA

Skierniewickie Amazonki w sobotę 8 lipca brały udział w całodziennej wyprawie krajoznawczej Arkadia-Nieborów-Sromów. Wyjazd odbył się w ramach projektu,, Ochrona i promocja zdrowia” jako jedna z form rehabilitacji psychicznej i został dofinansowany przez Urząd Miasta Skierniewice.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Romantycznego w Arkadii. Przepiękny ogród w stylu angielskim założony w 1778 r. przez księżną Helenę Radziwiłłową to jeden z najlepiej zachowanych parków w Polsce. Spacerując alejkami ogrodu Amazonki mogły podziwiać niezwykle romantyczne i tajemnicze miejsca z pięknymi zakątkami ogrodu, zachowane budowle, posągi, altanki, świątynie, antyczne rzeźby. Zobaczyły m. inn. Akwedukt Rzymski, Świątynię Diany, Amfiteatr oraz Grotę Sybilli.
Kolejny punkt zwiedzania to Pałac Radziwiłłów w Nieborowie wraz z otaczającym go parkiem. Barokowy pałac w 1774r. stał się własnością rodu Radziwiłłów a po drugiej wojnie światowej oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. W pięknie zachowanym i bogato wyposażonym wnętrzu pałacu koleżanki podziwiały kolekcję obrazów, cenne meble, porcelanę, srebro, portrety mieszkańców. Zobaczyły również Manufakturę Majoliki- muzeum i pracownię artystyczną w której wyrabiane są dekoracyjne przedmioty ceramiczne oraz spacerowały po parku wokół pałacu. Zarówno park w Arkadii jak i Nieborów koleżanki zwiedzały z przewodnikiem P. Jackiem Rybusem, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył historię powstania tych miejsc.
Ostatni punkt wycieczki to Muzeum Ludowe w Sromowie- założone przez rzeźbiarza i twórcę ludowego Juliana Brzozowskiego. Amazonki wysłuchały ciekawej historii dotyczącej życia artystycznej rodziny oraz obejrzały znajdujące się w muzeum ruchome rzeźby ukazujące zwyczaje i tradycje regionu łowickiego, kolekcję wycinanek, pająków, obrazów i rzeźb.
Przez cały dzień wyjazdu Amazonkom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, dopisywały doskonałe humory a wyjazd pozwolił na aktywne spędzenie czasu, integrację oraz poznanie historii i zwiedzenie atrakcji najbliższej okolicy.