You are currently viewing Warsztaty  z psychologiem
Warsztaty z psychologiem

W poniedziałek 25.07.2022 r. o godz. 16:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia w ramach projektu ,,Promocja i ochrona zdrowia” odbyły się warsztaty z psychologiem Panią Ewą Witkowską.
Pierwsza część spotkania związana była z obecną sytuacją w kraju i na świecie – temat jak najbardziej aktualny ,, Pandemia i wojna na Ukrainie – Nowa jakość w naszym życiu”. To co aktualnie się dzieje wpływa na nasze samopoczucie – niepewna sytuacja wywołuje w nas strach, lęk i niepokój. Pani Ewa omówiła zjawisko związane z pandemią – ABULIA. Jest to zaburzenie psychiczne, które objawia się m.in.. – trudnością z podejmowaniem najprostszych decyzji, ospałością, apatią, brakiem zainteresowań. Następuje pogorszenie ogólnego stanu psychicznego, pojawia się uczucie smutku, strachu i złości.
Pandemia w sposób radykalny zmieniła nasze życie, jednak pamiętajmy, że nie zawsze mamy wpływ na to co się nam przytrafia, ale zawsze mamy mamy wpływ na nasze zachowanie. W czasie pandemii ale i nie tylko dbajmy o swoje potrzeby, o potrzeby innych, uśmiechajmy się jak najczęściej, unikajmy narracji paniki.
Podobnie jak pandemia na naszą codzienność, na nasze funkcjonowanie ma wpływ wojna na Ukrainie. Obniża nasze poczucie bezpieczeństwa, wnosi w nasze życie lęk, ulega obniżeniu nasz komfort psychiczny.
W drugiej części prezentacji Pani Ewa omówiła- Emocje, uczucia, nastroje w wykładzie,, Jak panować nad emocjami”. Przedstawiła nam sposoby jak radzić sobie z emocjami niezależnie od sytuacji.
Aby panować nad emocjami” należy dać sobie chwilę wytchnienia, stosować relaksację, medytację, ćwiczenia oddechowe. Ważna jest też aktywność fizyczna, spacery, odpowiednia dieta, myślenie o czymś miłym. Należy pamiętać aby nie poddawać się i nie pozwolić aby negatywne emocje przejęły kontrolę nad naszym ciałem. Nie należy pogrążać się w emocjach, zamartwiać, narzekać, rozpamiętywać błędów- bo to jest przedłużanie cierpienia, nie podejmować ważnych decyzji oraz unikać palenia tytoniu i picia alkoholu. Spotkanie z Panią Ewą przebiegło w bardzo miłej atmosferze, tematy zostały omówione rzeczowo i interesująco, można było dostać odpowiedzi na nurtujące pytania i zabrać głos w dyskusji. Warsztaty z psychologiem zorganizowane w ramach działalności Rehabilitacja Psychiczna są współfinansowane przez Urząd Miasta Skierniewice. Takie spotkania pozwalają na redukcję objawów lękowych i lepsze funkcjonowanie w życiu codziennym.