You are currently viewing SPOTKANIE Z PSYCHOLOGIEM
SPOTKANIE Z PSYCHOLOGIEM

22 września odbyło się ostatnie w tym roku niezwykle interesujące spotkanie z psychologiem mgr Ewą Witkowską. Pani Ewa przedstawiła szereg ważnych zagadnień. Na początku temat,, Zachowanie równowagi emocjonalnej między życiem zawodowym i prywatnym” w którym wyjaśniła co to jest równowaga psychiczna oraz omówiła problemy w życiu zawodowym i prywatnym .
Równowaga emocjonalna to często synonim szczęśliwego i spokojnego życia. Ma to związek z naszym samopoczuciem, wypełnia nas wtedy wewnętrzna harmonia i spokój. Uzyskanie takiego stanu wymaga od nas pracy, powinniśmy umieć oddzielić obowiązki zawodowe od życia prywatnego i na odwrót, nauczyć się kontrolowania emocji, pozyskać umiejętność wypoczywania, relaksacji, medytacji czy zadumy. Powinniśmy także docenić i być wdzięczni za to co mamy oraz zaakceptować ograniczenia i fakt, że nie nad wszystkim mamy kontrolę.
Kolejny temat to ,, Kompetencje życiowe i rozwijanie umiejętności ” z którego dowiedziałyśmy się, że dobrze jest mieć wiedzę jakie posiadamy umiejętności, ponieważ częścią życia każdego z nas jest ciągły rozwój umiejętności potrzebnych do prowadzenia dobrego, bardziej owocnego życia. Możemy także zaplanować rozwój tych, które mogą być dla nas najważniejsze na konkretnym etapie – Teraz.
Na koniec spotkania Pani Ewa przedstawiła bardzo ważne zagadnienie dotyczące,, Traumy rozwojowej”. To jak traktujemy dzieci ma ogromny wpływ na ich dalsze życie. Nasze dzieci niszczy psychicznie niesprawiedliwa ocena, agresja, złośliwość, brak akceptacji, nadmierna krytyka oraz brak ciepła. Trauma rozwojowa może być skutkiem wszelkich relacji w rodzinie, nie tylko postawy rodziców. Może to być złe traktowanie przez brata, siostrę, rówieśników, nauczycieli czy kogoś z dalszej rodziny. U dzieci, które doznają stresu i krzywdy występuje wiele problemów emocjonalnych, poznawczych i zdrowotnych, które trwają przez całe życie. Największym dobrem dla dzieci jest bliskość, cierpliwość, wyrozumiałość, mądre wymagania i oczekiwania oraz wyraźnie stawiane granice.
Dziękujemy Pani Ewie za szereg ciekawych i interesujących informacji, porad i wskazówek potrzebnych aby lepiej zrozumieć trudne tematy i łatwiej funkcjonować w życiu codziennym.
Spotkania z psychologiem odbywały się w ramach projektu ,, Promocja i ochrona zdrowia” i zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Skierniewice.