You are currently viewing Spotkanie z psychologiem
Spotkanie z psychologiem

Jak być szczęśliwym, jak cieszyć z tego co jest, tym co mamy, co zrobić aby żyć szczęśliwie pełnią życia? Na te i inne pytania odpowiedziała Pani psycholog Ewa Witkowska podczas spotkania, które odbyło się w naszym Stowarzyszeniu w poniedziałek 03.10.22 r. W pierwszej części wykładu Pani Ewa omówiła temat ,,23 sposoby na szczęśliwe życie”.
Wszyscy szukamy szczęścia i chcemy być szczęśliwi, dla każdego z nas szczęście oznacza co innego i każdy z nas ma własną definicję szczęścia.
Najważniejsze w byciu szczęśliwym jest to co jest Teraz, nie odkładajmy życia na później i nie żyjmy przeszłością – należy żyć Tu i Teraz.
Nasze szczęście zależy od nas samych, aby być szczęśliwym wystarczy żyć w zgodzie ze sobą, cieszyć się małymi sprawami, doceniać to co się ma, dążyć do tego co jest dla nas ważne, nie poddawać się ale też nie walczyć ze sobą. W drugiej części spotkania Pani Ewa przedstawiła temat ,, Uważność” i ,,5 kroków praktykowania uważności”. Uważność jest to skierowanie uwagi na to co dzieje się w danej chwili. Może odbywać się w każdej codziennej sytuacji, podczas jedzenia , spacerów z psem, biegania, gotowania, prowadzenia samochodu. Aby praktykować uważność należy robić jedną rzecz w danym momencie, zwracać uwagę na to co robimy, skoncentrować się na tym, eliminować to co nas rozprasza. Praktyka uważności redukuje stres, lęk, zmęczenie, złe samopoczucie. Na zakończenie spotkania Pani Ewa zaproponowała ćwiczenia poprawiające pamięć- propozycje zabawy w postaci skojarzeń, dokończenia przysłów , odnalezienie przymiotników z szeregu wyrazów, czy odpowiedzi na pytanie ,,prawda czy fałsz”. Pamięć należy ćwiczyć niezależnie od wieku, ponieważ dzięki niej lepiej funkcjonujemy w codziennym życiu.