You are currently viewing IV ,, JAK DBAM TAK MAM” – FINAŁ ,, ZOBACZ WIĘCEJ”
IV ,, JAK DBAM TAK MAM” – FINAŁ ,, ZOBACZ WIĘCEJ”

  W sobotę 15 października już po raz czwarty odbył się w Skierniewicach finał akcji ,, Jak Dbam Tak Mam”. Tegoroczna edycja została połączona z finałem projektu fotograficznego Magdy Rdest-Nowak ,, Zobacz Więcej”. Hasłem przewodnim wydarzenia było hasło ,, Wspieramy Kobiety”.
O godzinie 14:00 spod Skierniewickiego Ratusza wyruszył OnkoSpacer ,, Kocham Cię Życie”. Ulicami naszego miasta uczestnicy obu projektów przeszli wspólnie na Halę OSiR, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia. Głównym celem akcji,, Jak Dbam Tak Mam” jest propagowanie profilaktyki raka piersi, zwiększenie świadomości onkologicznej, promowanie badań profilaktycznych. Od początku powstania projektu w wydarzeniu biorą udział Skierniewickie Amazonki. Podczas spotkania nasze koleżanki prowadziły zapisy na badania USG piersi dla mieszkanek miasta, rozdawały ulotki i broszury związane z profilaktyką raka piersi, zachęcały do nauki samobadania piersi na fantomie. Dużo kobiet wie jak samodzielnie badać piersi, ale nie wszystkie wykonują to regularnie. Amazonki podczas takich akcji przypominają jak ważne jest to badanie i że może uratować nam życie. Wszystko co trzeba zrobić to poświęcić swoim piersiom 5 minut w ciągu miesiąca. Nikt nie zadba o nas jeśli nie zrobimy tego same. Nasze zdrowie i nierzadko życie jest w naszych rękach. Rak piersi to jeden z tych nowotworów gdzie wczesna diagnoza daje szansę na całkowite wyleczenie. Pamiętajmy,, Profilaktyką to podstawa” a jej celem jest rozpoznanie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.
W programie wydarzenia przygotowano również panele dyskusyjne z lekarzem onkologiem, psychoonkologiem, spotkanie z dietetykiem klinicznym, porady brafitterki z możliwością dobrania odpowiedniego biustonosza oraz krótkie porady jogi i mintelfulles.
  Na hali OSiR można też było obejrzeć portrety 365 kobiet z 12 miast, które wzięły udział w projekcie fotograficznym Magdy Rdest-Nowak,, Zobacz Więcej”. Celem projektu jest uświadomienie, że osoby chore są wokół nas, toczą walkę o życie, są to osoby, które mijamy na ulicy. Jest to projekt o tolerancji, zrozumieniu i szacunku do drugiego człowieka. Do Skierniewic przyjechały kobiety z całej Polski aby wziąć udział w marszu i finale. Podczas spotkania nie zabrakło wspólnego tańca, śpiewu, dobrej zabawy i pozytywnej energii.