Spotkania edukacyjne przyczyniają się do zwiększenia świadomości na temat systematycznych badań profilaktycznych i wczesnego diagnozowania chorób.
W ramach projektu ,, Ochrona i promocja zdrowia” jako działanie ,, Otwarte spotkania edukacyjne” w dniu 08.07.2022 r. w siedzibie naszego Stowarzyszenia odbyło się spotkanie z Panią dr Agnieszką Dzik- Rudnicką. Projekt jest dofinansowany przez Urząd Miasta Skierniewice.
Pani dr Agnieszka Dzik- Rudnicka jest specjalistą położnictwa i ginekologii i starszym asystentem na Oddziale Położniczo- Ginekologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. S. Rybickiego w Skierniewicach.
Pani doktor przedstawiła bardzo interesujący wykład dotyczący ,,Raka szyjki macicy”. Omówiła objawy, czynniki ryzyka i profilaktykę raka. Chorobę można wykryć nawet we wczesnym stadium chociaż na początku nie daje żadnych objawów, rozwija się długo i przez wiele lat bezobjawowo. Aby odpowiednio wcześnie wykryć zmiany chorobowe należy regularnie wykonywać cytologię. Cytologia to badanie, które może uratować życie, dzięki temu badaniu można wykryć stany przedrakowe, zapobiec rozwojowi nowotworu ,można również wykryć infekcję dróg rodnych oraz nieprawidłowe komórki, które mogą przekształcić się w komórki nowotworowe. Jest to badanie szybkie i bezbolesne a wykonywane regularnie pozwala odpowiednio wcześnie wykryć chorobę.
Późne objawy raka w nowotworze zaawansowanym to: krwiste upławy, cykliczne krwawienia z pochwy, krwiomocz, naciek na sąsiednie organy.
Czynnikiem ryzyka powstania nowotworu jest przewlekła infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV ( zarażamy się drogą kontaktów płciowych), częsta zmiana partnerów, wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, duża liczba porodów, przewlekłe stany zapalne pochwy, obniżony układ odpornościowy, palenie tytoniu.
Ważną rolę w profilaktyce odgrywają wizyty u lekarza ginekologa, badania w gabinecie ginekologicznym , cytologia( zaleca się jej wykonywanie co 3 lata jeśli ostatni wynik był prawidłowy), unikanie czynników ryzyka, wczesne wykrycie i leczenie stanów przedrakowych. Coraz powszechniejszą metodą profilaktyki są szczepienia przeciwko wirusowi HPV u osób, które nie rozpoczęły współżycia seksualnego.
Pani doktor omówiła również rodzaje cytologii, jak odczytywać wyniki, metody leczenia raka szyjki macicy w zależności od stopnia zaawansowania oraz na zakończenie spotkania odpowiadała na nasze pytania dotyczące m. inn. endometrium, raka jajnika, szczepionek przeciw HPV oraz w jaki sposób możemy uniknąć infekcji podczas korzystania z basenu.
Otwarte spotkanie edukacyjne