You are currently viewing FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA
FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA

  W Tłusty Czwartek 16.02.23 r. w Naszym Stowarzyszeniu odbyło się spotkanie z P .mgr fizjoterapii Ewą Siarkowską. Pani Ewa zajmuje się rehabilitacją uroginekologiczną ( nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny, obniżenie narządów rodnych), przeprowadza trening mięśni dna miednicy, pracuje z kobietami w ciąży i tuż po porodzie nad rozstępem mięśni prostych brzucha i mobilizacją blizny krocza i po cesarskim cięciu.
Podczas spotkania w bardzo interesujący sposób omówiła temat ,, Dno miednicy”. Przedstawiła budowę i funkcję dna miednicy, zaznajomiła Amazonki z problemami uroginekologicznymi. Dno miednicy tworzą mięśnie, które noszą potoczną nazwę mięśnie Kegla. Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i płciowego. Jak zbudowane jest dno miednicy Amazonki mogły zapoznać się oglądając model mięśni miednicy. Osłabienie tych mięśni może mieć wpływ na problemy z nietrzymaniem moczu, stolca, bóle pęcherza moczowego, bóle kręgosłupa, obniżenie dna miednicy, bolesne współżycie a przyczyną tych problemów jest między innymi wiek, ciąże, nieprawidłowa postawa, mała aktywność fizyczna, otyłość, operacje brzuszne, blizny.
W trakcie spotkania Pani Ewa zapoznała Amazonki z elementami poprawnych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni Kegla. Ćwiczenia mają na celu poprawę funkcjonowanie mięśni, zwiększają ich siłę, elastyczność i wytrzymałość. Przy wykonywaniu tych ćwiczeń należy pamiętać o odpowiednim oddychaniu.
Jeśli pojawią się niepokojące objawy ze strony mięśni dna miednicy udajmy się do fizjoterapeuty, który po przeprowadzeniu wywiadu wdroży odpowiedni trening oraz terapię. Nie lekceważmy objawów bowiem odpowiednia świadomość i profilaktyka mogą uchronić nas przed problemami uroginekologicznymi.
Ponieważ spotkanie z Panią Ewą odbyło się w Tłusty Czwartek to jak przystało na ten dzień zgodnie z tradycją nie zabrakło również pysznych pączków.