You are currently viewing CYKL SPOTKAŃ Z MŁODZIEŻĄ
CYKL SPOTKAŃ Z MŁODZIEŻĄ

Skierniewickie Amazonki przeprowadziły cykl spotkań edukacyjnych z młodzieżą w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Skierniewicach. Tematem tych spotkań była profilaktyka raka piersi, edukacja na temat samobadania piersi, zwiększenie świadomości onkologicznej.
Celem profilaktyki jest rozpoznanie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium choroby i dlatego bardzo ważne jest uświadamianie kobiet od najwcześniejszych lat o regularnym badaniu piersi. Metody profilaktyki to: samobadanie piersi, badanie dotykowe w gabinecie lekarskim, mammografia oraz USG. W przypadku raka piersi decydujące znaczenie ma wczesne wykrycie. Dlatego każda kobieta od 18 r. życia powinna regularnie badać swoje piersi poprzez samokontrolę piersi. Samobadanie wykonujemy systematycznie raz w miesiącu tuż po miesiączce, kiedy piersi nie są wrażliwe i obrzmiałe. Badając zwracamy uwagę na kształt, symetrię piersi, przebarwienia, czy z brodawek nie wycieka płyn, zaczerwienienia, wciągnięcie brodawki, czy nie ma skórki pomarańczowej. Samobadanie piersi jest niezwykle ważnym badaniem ponieważ pozwala na wczesnym etapie wykryć zmiany i może uratować nam życie.
Na spotkaniach z Amazonkami młodzież miała także możliwość nauki prawidłowego samobadania piersi oraz wykrywania guzków na fantomach edukacyjnych.
Ponadto nasza koleżanka Grażyna wzięła udział w projekcie Firmy Avon ,, Normalne, że je poznaję ” na którym uczennice szkół średnich miały możliwość nauki samobadania piersi, rozpoznawania niepokojących objawów, zapoznały się z budową piersi, ich rozwojem, funkcją oraz higieną . Ogólnopolski projekt Firmy Avon skierowany jest do uczennic, które ukończyły 16 lat.
Edukacja młodzieży, budowanie świadomości onkologicznej, dbanie o piersi jest bardzo ważne, ponieważ rak występuje nie tylko u starszych kobiet lecz również dotyka młodych osób. Warto dbać o siebie, obserwować swoje ciało, regularnie wykonywać samobadanie piersi, bo tylko to daje szansę na wczesne wykrycie choroby.