You are currently viewing SKIERNIEWICKIE AMAZONKI W LUBLINIE
SKIERNIEWICKIE AMAZONKI W LUBLINIE

Wolontariuszki ze Skierniewickiego Stowarzyszenia “Amazonka” w okresie 17-22 września 2024 r. przebywały na wyjeździe szkoleniowo-edukacyjno-integracyjnym w Lublinie. Część szkoleniową prowadziła psycholog Ewa Witkowska na tematy: dobra i zła, wypracowania praktyk związanych ze zdrowieniem mózgu i zdrowiem psychicznym, oswajania lęków i ćwiczenia umysłu, usuwania samoograniczających nawyków, odblokowania relacji z innymi ludźmi, wprowadzania zmian, na które warto się zdobyć, wrażliwości na drugiego człowieka, chęci pomagania innym. W przerwach pomiędzy wykładami prowadzona była gimnastyka.
Amazonki podczas tego wyjazdu zwiedziły Lublin oraz Zamość.
Lublin – największe miasto Polski Wschodniej o bogatej historii i tradycjach żydowskich. Przedmiotem zwiedzania było wiele zabytków, tj.:
– Zamek Lubelski w murach którego w 1569 r. na sejmie podpisano unię lubelską,
– Kaplicę Trójcy Świętej, która stanowi unikatowy zabytek w skali całej Europy,
– synagogę, mieszczącą się pod tym samym adresem co hotel “Ilan”, w którym Amazonki były zakwaterowane,
– Stare Miasto, tętniące życiem serce Lublina, na które prowadzi Brama Krakowska. Znajdują się tu kluczowe zabytki, tj. renesansowe kamienice, Brama Grodzka, Wieża Trynitarska, z której podziwiały panoramę miasta, plac Po Farze,
– kościoły na czele z Archikatedrą Lubelską.
Atrakcją prawdziwie letnich wieczorów był barwny pokaz na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim.
Na zaproszenie Amazonek z Lublina w ramach integracji uczestniczyły w marszu, “Różowej wstążki”, który przeszedł na Plac Litewski. Z tej okazji w Ratuszu (siedziba miejskich władz samorządowych) miały okazję wysłuchać wykładów: prof. UM Andrzeja Kurylcio nt. raka piersi oraz lek. Ernesta Starek nt. profilaktyki raka szyjki macicy.
Zamość to miasto-twierdza założone w XV w. przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego, zaprojektowane przez wybitnego włoskiego architekta Bernardo Morando. Miasto otacza bastion i nadszaniec, obejrzenie których było ułatwione poprzez przejażdżkę meleksem. Wolontariuszki zwiedziły też rynek z pięknymi, ormiańskimi kamienicami i ratuszem, który zdobią rozłożyste schody oraz Katedrę i kościół Franciszkanów.
O historii zwiedzanych miejsc opowiedzieli zawodowi przewodnicy w poszczególnych miastach.
Wyjazd odbył się w ramach projektu “Ochrona i promocja zdrowia” i został dofinansowany z Urzędu Miasta Skierniewice, środków z 1,5% podatku oraz wpłat własnych uczestniczek.